Jak proměnit starý dům v domov

Nastěhovali jste se do právě koupeného domu a stále se v něm nemůžete zabydlet, nepovažujete ho za svůj domov? Staré domy si v sobě mnohdy uchovají ducha svých původních majitelů a někdy může být obtížné proměnit je ve vlastní útulný domov. Poradím Vám několik snadných triků, které mám sama vyzkoušené a na které vystačíte sami bez větší odborné pomoci.
Starý dům
To si žádá úklid!Účinným prostředkem, jak si udělat pořádek nejen ve svých věcech, ale i sami v sobě, což je většinou se stěhováním spojené, je pořádný a důkladný úklid. Ukliďte vše, co vám přijde pod ruku. Pokud jste dům koupili ve zcela ne vystěhovaném stavu, třeba i s částí pozůstalosti nebo po starších lidech, kteří neměli možnost vzít si všechny věci sebou, neváhejte a vše co nepotřebujete, vyhoďte. Dům se tím pocitově výrazně odlehčí, energie domu se promění a prozáří a vy se v něm budete cítit podstatně lépe.
Vymeťte všechny pavučiny, vyluxujte a pořádně vytřete, abyste se zbavili pocitu přítomnosti bývalých majitelů domů. Dům se tak stane vaším nejen papírově, ale i se v něm budete cítit jako ve vlastním.
Uklizeno už máme, jdeme malovat! Nic neprobudí ducha starého domu tolik jako nové barvy. Teprve až začnete líčit, uvědomíte si, jak zašlá původní výmalba byla a jak moc místnosti s novými nátěry prokoukly. Nebojte se ani barevných kombinací, právě veselé a zářivé barvy oživí pokoje nejvíce. A protože se jedná o starý dům, nevadí, pokud vaše výmalba nebude do pravých úlů. Naopak. Interiéru dodá šmrnc každá sebemenší zdánlivá nedokonalost. Proto se nebojte doplnit svůj výtvarný počin barevnými pruhy, květovanými vzory a pro ty odvážnější třeba i otisky rukou. Fantazii se meze nekladou. V dnešní době lze koupit i nepřeberné množství efektových barev, které vám na zdech hravě vykouzlí, co si jen budete přát.
Staré řadové domky
Vyvarovala bych se pouze tmavých odstínů, které opticky zmenšují prostor a působí spíše negativně. Úspěšně lze přeskočit i mdlé barvy jako jsou béžové nebo lososová. Nebojte se kombinovat třeba odstíny zlatavé a tyrkysové, dobře budou vypadat i teplé barvy jako je oranžová nebo lila.
Větráme! Nezapomeňte na závěr pořádně vyvětrat. Nejen kvůli schnoucím barvám. Staré domy si v sobě často uchovávají pocit zatuchlosti po předchozích majitelích, s kterým si neporadí sebesilnější osvěžovače vzduchu. Proto otevřete všechna okna i dveře, ať celý dům provane čerstvý vzduch a vyvětráte tak i všechny výpary z barev.
Hotovo! Váš nový domov je připraven.