Lidé, kteří mají blíž přírodě, a nebaví je žít ve městě, v rušném přeplněném paneláku, v tom bzučícím úle, kde je slyšet i minimální hluk od sousedů, jistě zvažují, jak svůj status změnit a odstěhovat se na venkov. Tím důvodem mohou být i rostoucí náklady na provoz bytu, na nájemné, na dálkové teplo, a na příspěvky do fondu oprav.
Základem je pozemek s možností připojení k inženýrským sítím
Pokud máte možnost zajistit si levný pozemek, který nemusí být evidován nutně jako stavební, můžete se rozhodnout sáhnout po mobilní dřevostavbě. V zásadě si ji můžete představit jako menší rodinný domek dispozice 2 – 3+1 o výměře kolem 55 m2. Nebývá to sice příliš zvykem, ale pokud byste rádi změnili působiště a přestěhovali se jinam, jednoduše zajistíte odvoz vašeho domu kamionem a můžete migrovat z místa na místo.
Mobilní dřevostavbu lze zajistit i kompletně vybavenou
Výroba montovaných dřevěných mobilních domů je v zásadě shodná s principy využívanými při stavbě dřevostaveb na základové desce. Základ tvoří nosná trámová konstrukce z masivního konstrukčního dřeva (většinou smrk). Jedná se o unifikované dřevěné KVH profily s životností zhruba 110 let. Samonosná konstrukce se pak osadí stavebními prvky, jako u běžných dřevostaveb, vše se doplní izolační vrstvou, jde-li o domy celoročně obyvatelné.
Montáž těchto mobilních dřevostaveb se provádí většinou ve výrobních halách a montují se na objednávku s dodacími lhůtami několika týdnů. Některé firmy mohou mít montované typové domky skladem. Co je zásadní – mobilní dřevostavba je výrobek, nikoliv nemovitost, nevztahuje se tedy na ni pozemkový zákon a pro usazení na pozemku není třeba stavební povolení. Pozemek také nemusí být nutně stavební, může jít třeba o zatravněnou plochu, louku apod. Jedinou podmínkou je zajištění přípojky elektřiny, vody a septiku, případně plynové přípojky, nebo napojení do kanalizačního řadu. Samotná přeprava domu a usazení na pozemku je otázkou hodin, nikoliv dnů či týdnů.