Pro úspěšnou sklizeň se musí něco udělat

Samozřejmě, než jsou vidět výsledky naší práce, tak uteče pár měsíců, ale na druhou stranu takové čerstvě utržené plody z naší zahrádky je radost sklízet. Jejich chuť ani barva se nedá měřit se zakoupeným sortimentem. Navíc v každém z nás je tak trochu touha něco si vyzkoušet vypěstovat, a když se to povede, tak to zahřeje hezky u srdíčka. Zahradničení se věnují snad všechny generace a ani pohlaví se neliší. Jen spíše hřbet u záhonků ohýbají více ženy a muži se soustředí na vyšší pozice, jako jsou údržby keřů, stromů nebo zase úpravu trávníku, kde se moc nemusí sklánět.
červený rybíz.jpg
Od vysetí semínek nás čeká dlouhá práce v podobě okopávání, zalévání, ošetřování a ochraňování před příživníky, kterým se zachtělo ochutnat naši úrodu. Pletí plevele je naprosto běžné a nebudeme si nic nalhávat, že není zase tak moc oblíbené. Když se všechno podaří, tak je důležité ještě zvolit správné nádoby na sklizeň a také si dobře rozmyslet, kam uložíme úrodu. Zde se také nejvíce chybuje a o část úrody můžeme snadno přijít.
pěstování cibule.jpg
Sklízíme a uskladňujeme
1.       Na sklizeň zeleniny nám postačí ostrý rýč, motyčka a nádobka, do které budeme plody ukládat. Na ovoce, pokud nemáme nízké stromky, je lepší použít česáček. Ten pomocí zaoblených zubů strhává z větví ovoce, které hladce dopadne do látkového sáčku.
2.       Trháme raději do plastových nádob, jelikož proutěné košíky, ačkoliv je naše prarodiče běžně používali, nejsou moc vhodné. Jsou velké a těžké, mnohdy poškozené proutí nabodává ovoce, které se kazí.
3.       Bez žebříku se mnohdy neobejdeme. Je lepší si pořídit multifunkční, který si lze nastavit podle potřeby. Můžeme si vybrat hliníkový, plastový nebo dřevěný.
bedýnka zeleniny.jpg
4.       Skladujeme ovoce nebo i zeleninu v nízkých menších přepravkách, které se dají umístit na sebe a je snadnější přehled o tom, zdali se nekazí. Je v podstatě jedno, zdali si je vyrobíme ze dřeva nebo investujeme do plastových. Méně vhodné jsou papírové, protože ve vlhkém prostředí mohou navlhnout a to předat na naši úrodu, která začne hnít.
5.        Co neuložíme do bedýnek, tak zavaříme, zamrazíme nebo usušíme v kvalitní sušičce. V zimě budeme rádi, že máme tyto úžasné zásoby.

Publikováno v Nezařazené