Trampolína – kamarád i zabiják

Sport je téma velmi diskutované, a to zejména kvůli tomu, že děti v posledních letech tloustnou a tloustnou. Tento negativní trend bohužel podpořila i vláda při “boji s covidem”, když pozavírala všechno a všechny. S nadsázkou nikdo nesměl nikam, všechno bylo zavřené, a děti tak zpravidla přišly o možnost většiny svého pohybu. A to se teď snaží jejich rodiče dohánět prostřednictvím hitu poslední doby – trampolínou.

děvče na trampolíně

Trampolíny jsou velmi oblíbené, protože pohyb na nich je velmi zábavný. Skákání děti zpravidla velmi baví, v pohybu mají volnost, vyřádí se, spálí nějaké ty kalorie, naučí se nové pohyby, vydovádí se s kamarády. Jenže je tu jeden velký problém – a tím je právě ona volnost pohybu na trampolíně.

Proč je to problém?
Řada rodičů nepřemýšlí nad bezpečnostními prvky, které by trampolína měla mít. Rozhodně by ji nikdo neměl kupovat tak, že vejde do nejbližšího obchodu, popadne trampolínu, a běží k pokladně. Existuje mnoho typů s různým váhovým rozpětím. Vždy si nechte poradit tu nejvhodnější pro vaše děti. Nezapomínejte na kvalitní ukotvení a hlavně na bezpečnostní síť. Tím tížíte riziko vážného úrazu. Absence sítě a špatné ukotvení může způsobit ošklivý pád, a velmi vážné úrazy, mezi které patří i zlomeniny páteře či rozbití hlavy.

chlapec na trampolíně

Hlídejte je!
Další část rodičů si myslí, že stačí děti vypustit na trampolínu, a mají chvilku čas pro sebe. Jenže i když v ní máte síť, musíte děti hlídat. Rády dělají hlouposti, skáče jich hodně najednou, dělají salta a přemety, skáčou s jídlem, pitím – a všechno toto má na svědomí desítky úrazů z trampolín ročně. Proto nikdy děti nenechávejte skákat bez dozoru.

Pohyb je potřeba, a je chvályhodné, že jako rodiče máte snahu, aby se vaše děti hýbaly. Je ale potřeba dbát na bezpečnost, a to v jakémkoliv sportu. Mnoho lékařů už upozorňovalo na problémy, které jsou spojeny se skákáním na trampolínách, proto je opravdu nepodceňujte, a vyhněte se jim, dokud je čas.