Chtěli byste žít v bytě nebo domě?

Dá se říci, že představa o životě v domě spadá do jakési představy ideálního rodinného života. Přesto většina lidí žije v bytech, což je dáno i životem ve městě. Pokud chcete žít ve velkém městě, zpravidla vaše volba padne na byt. Ceny pozemků a domů jsou ve velkých městech vysoké, kromě toho byste museli zpravidla bydlet v nějaké okrajové části a trávit spoustu času dojížděním do práce a vozením dětí do škol. Mnoho lidí je v bytě naprosto spokojená, přes týden žijí svojí prací a volný čas chtějí trávit aktivně, nikoliv úklidem domu a dalšími opravami a údržbou nemovitosti. Raději vyrazí na výlet nebo za sportem a vrací se do svého „pohodlného“ bytu.
kulaté balkony

Mnoho lidí však po domě touží, jen na něj nemá peníze. Plánuje si třeba do budoucna dům pořídit a odstěhovat se na vesnici nebo na okraj města a vést tam klidný rodinný život. Představujete si možná pohodové bydlení v přírodě, popíjení kávy na zahradě před domem. Dům však představuje nejen mnohé výhody, ale i nevýhody. Stejně jako byt. Pojďme si je shrnout.
dům u jezera

Jaké výhody představuje bydlení v domě


Dostatek prostoru. Ať už jde o úložné prostory nebo dětské pokoje pro děti, prostorná ložnice pro rodiče. Máte dost místa, pokud se u vás přes noc zdrží kdokoliv z rodiny nebo přátel.


Můžete zde mít pracovnu, hernu, pokud máte peníze a velký dům, pak dokonce tělocvičnu nebo krytý bazén!


Dostatek soukromí. Můžete si zde dělat v postatě co chcete a kdy chcete. Dupat, pouštět si nahlas hudbu, křičet a nerušíte sousedy nad vámi nebo pod vámi. Současně neobtěžují sousedi vás.


U domu máte zpravidla k dispozici zahradu, kde máte místo na posezení, relax s rodinou a přáteli, děti zde mají prostor na hraní a různé herní prvky. Můžete zde pěstovat květiny, zeleninu, ovocné stromy.


Pokud máte dostatek prostoru na zahradě a peníze, můžete mít vlastní bazén.

Život v domě sebou nese samozřejmě i určité nevýhody – které vlastně logicky představují výhody bydlení v bytě:

Jaké výhody představuje život v bytě


Je to zpravidla finančně dostupnější varianta. Nemusíte se zadlužit tolik jako v případě stavby domu. Mnozí lidé se v touze po svém snu zadluží na třicet let s tím, že pak musí počítat každou korunu. Je tohle to, co chcete?


Byt se zpravidla nachází v místě s dobrou infrastrukturou a občanskou vybaveností. Jednoduše řečeno, výrazně to zjednoduší váš každodenní život.


Méně prostoru na uklízení. Byt většinou představuje menší užitnou plochu než dům a tedy méně práce s úklidem.


Odpadají vám povinnosti související s údržbou a opravami domu a sezónní prací na zahradě a v zimě odklízení sněhu.


Pokud nemáte úsporný dům, zpravidla v bytu platíte méně za energie.

Publikováno v Nezařazené