Hrubá a čistá minimální mzda

Hodně často se říká, že do práce se chodí proto, aby člověk vydělal peníze. Popravdě, něco na tom asi pravdy bude. Mnoho lidí však dělá za nejnižší možnou výplatu, to znamená za minimální mzdu.

Jaká je pro rok 2021 minimální hrubá mzda?

Částka činí 15200Kč. Z této částky se teprve vypočítá čistá mzda. V tom vám pomůže kalkulačka, která vám odečte všechny náklady spojené s vaší výplatou, jedná se o náklady na sociální a zdravotní ze strany zaměstnavatele, a pak placení sociálního a zdravotního z vašich peněz, nakonec se odečte ještě daň z příjmů a výsledek dostanete do „rukou“ nebo spíše na svůj bankovní účet každý měsíc.

muž peníz

Minimální mzda se v posledních letech každým rokem navyšovala, většinou o pár set korun. Na druhou stranu je pravda, že tato hodnota nás chrání před chudobou. Firmy by jinak mohly svým zaměstnancům platit jakoukoliv částku. A právě pro tyto případy je zde minimální mzda. Udává se tedy, jako hrubá částka pro rok 2021 se jedná o částku 15 200 korun.

Tuto částku udává zákon. Stát ji může po schválení zákona navýšit nebo snížit. Tato hodnota má chránit před chudobou a má být také znamením, že každý má právo alespoň na tuto minimální hodnotu, čili má být jakýmsi symbolem spravedlnosti a symbolizovat spolehlivost státu vůči všem lidem.

peníze v rukou

Jedná se tedy o odměnu za vykonanou práci při běžném pracovním poměru. Podle zákona nesmíte dostat na výplatu za svou vykonanou práci méně peněz. Tato částka se ale udává v hrubém, takže si výsledek musíte nechat přepočítat například pomocí kalkulačky, kolik to dělá v čistém. Tam zadáte pár základních údajů, a pokud nemáte děti, nejste invalidní a neuplatňujete jiné slevy na dani, nebo nemáte odměny, tak vám vyjde klasický výsledek. Ten značí, kolik dostanete na výplatu.

Tato hodnota také může značit jakousi motivaci pro lidi, kteří nemají práci a stále ji hledají. Moc dobře totiž budou vědět, že méně, než minimální mzdu nemohou dostat, takže někomu to pomůže v rozhodování.

Každý pracující si přeci za svou vykonanou práci zaslouží odměnu.