Jak dobře vychovat děti

Odborníci se shodnou na tom, že děti se mají vychovávat od útlého dětství. Jemnou formou dětem od malička vštěpovat co je správné a co není. Mnozí rodiče se na své děti zlobí, že tráví příliš času sledováním televize nebo tabletu, ovšem mají v tom svůj podíl viny.
malý sourozenci

Nastavte si hranice

Ze začátku nás může těšit, že dítě umí dobře ovládat tablet, a ruku na srdce, někdy je to jediná věc, u které děcko vydrží chvilku v klidu. Musíme však děti učit že používat tablety a dívat se na televizi mohu jen po určitou dobu. Malá děti se z počátku vztekají, když jim něco, co je baví vezmete, ale když povolíme a každou volnou chvilku budeme dítěti dávat tablet jen proto aby se nevztekalo, pak z něj můžete udělat celkem snadno závislého. Závislost se bohužel v dnešní době netýká jen dospělých, ale i děti si snadno vypěstují návyk, který je ve finále ochudí o přirozené hraní.

Netýká se to jen hraní her na tabletech nebo sledování televize, které omezíme jen na nějaký krátký časový úsek, třeba jen dvakrát do týdne. Děti musí mít prostor pro to, umět se zabavit sami i bez pomoci tabletu, nebo dospělého, to koneckonců potvrzují i odborníci v oboru psychologie.
procházka po pláži

Hygienické návyky, děkování, zdravení

Není důležité, aby tříleté dítě umělo vyjmenovat druhy dinosaurů, ale mělo by brát jako samozřejmé, že se myjí ruce mýdlem a ráno a večer čistí zuby. Mělo by vědět kdy se má poděkovat, poprosit a umět také pozdravit. V tomto věku to bývá často ještě o neustálém připomínáním a rodičům někdy může docházet trpělivost, ale bez toho se to děti nenaučí.

My dospělí jdeme dětem příkladem a často dětem něco vštěpujeme, a pak vidíme jiného dospělého který dělá věci jinak, například přechází na červenou, pohazuje odpadky na zemi, nebo neslušně nadává. Velmi malé děti pak mohou být zmatené, proč se tak dospělý chová. Na nás je pak, abychom se ujali vedení a vysvětlili dětem, že někteří dospělí se nechovají správně a mluvili o tom s nimi. Rodiče jsou vždy pro děti příkladem a někdy bohužel v tom špatném slova smyslu, když někdo nepustí ovladač z ruky těžko může své děti učit, že se nesmí pořád koukat na televizi.

Vychovávat děti znamená že někdy sami něco nesmíme dělat, abychom šli dětem příkladem. I když nás například honí chuť na sladké před obědem musíme počkat a vychutnat si pochoutku až po jídle a nedávat tak dětem špatný příklad.

Nedělat co zvládnou sami

Když jsou děti malinké, pomáháme jim v hodně věcech, ale čím více rostou přestáváme si uvědomovat, že něco už mohou zvládnou sami, a tak se může stát, že v šesti letech steleme za děti postel, uklízíme ponožky nebo zametáme, co si sami při svačině nadrobili. Musíme učit děti být samostatné, ale ne osamocené, i když jim už je třeba deset můžeme nabít dojmu, že se o sebe dokáží postarat sami, ovšem samostatnost nemůžeme zaměňovat se samotou. I starší děti potřebují být nablízku svým rodičům, trávit s nimi čas a vědět že je mají rádi. Koneckonců milující rodič je ve správné zásadní.


Publikováno v Nezařazené