Satelitní systémy

Globální polohový systém GPS (z angl. Global Positioning System) je družicový systém, který umožňuje pomocí elektronického přijímače určit přesnou polohu na zemském povrchu, včetně nadmořské výšky. Nahradil starší metody určování polohy, které jsou založeny na pozorování Slunce a hvězd, používání triangulace nebo sextantu. Systém GPS je provozován Ministerstvem obrany Spojených států amerických, jeho používání je bezplatné. Zkratka GPS je obecně používána, přestože pro satelitní sledování existují i další systémy, s jinými názvy.

planeta satelit

GLONASS (z ruského Globalnaja navigacionnaja sputnikovaja sistěma) je globální družicový polohový systém provozovaný a využívaný ruskou armádou, s jeho pomocí je možné určit přesnou polohu a přesný čas kdekoli na Zemi i nad Zemí. Stejně jako GPS je s omezenou přesností část služeb bezplatně k dispozici civilním uživatelům. S ohledem na oběžnou dráhu družic je vhodný ve vysokých severních nebo jižních zeměpisných šířkách.

auto navigace GPS

Navigační systém GALILEO je evropský autonomní družicový polohový systém, prostřednictvím Evropské kosmické agentury jej financuje Evropská unie. Především má zajistit nezávislost na americkém GPS nebo ruském systému GLONASS. V testovacím režimu je od roku 2016, plný provoz byl předpokládán od r. 2019, došlo však k určitým zpožděním. Jeho nespornou výhodou je, že se nejedná o vojenský projekt, nehrozí tedy výpadek systému například při vyhrocené mezinárodní situaci. Významné uplatnění najde Galileo především v dopravě, bezpečnosti a v průmyslu. Automobilové dopravy se týká hlavně systém SAR (Search and Rescue), kdy v případě dopravní nehody a neschopnosti řidiče reagovat z důvodu vážného zranění, systém určí svou polohu a sám přivolá pomoc záchranářů. Systém umožňuje určení polohy s přesností na 30 cm.

Vlastní globální družicový polohový systém BeiDou vyvinula a provozuje i Čínská lidová republika, jehož 3.generace zajišťuje dostupnost jeho signálu na celém povrchu Země.