Vyrobte si šperk ze spékaného skla


Fusing, nebo také česky fúzování, je tvarování a spékání skla. Fúzování je výtvarné řemeslo, které je známo již od starověku. Tato metoda se používá i k výrobě korálků a drobných šperků. Vy si to nyní můžete snadno vyzkoušet i doma a vyrobit si tak svůj vlastní drobný šperk.
přívěšek ze skla

Jak to probíhá

Spékané sklo, někdy také lehané sklo, je sklářská metoda, kde se používají skleněné pláty v různých barvách. Tyto pláty se nařežou na požadované tvary. Potom se ještě před samotným spékáním vrtají a drtí. Po úpravě se tyto skleněné plátky poskládají na sebe, tak, jak je požadovaná kompozice. Nakonec je sklo tepelné zpracováváno ve speciální fusingové peci. Během tavení se skleněné plátky ve všech vrstvách roztečou, spojí, prolnou a spečou dohromady. Tím vzniká jeden celek. Tímto způsobem se vyrábějí dekorace do interiéru, jako jsou například:
*      ozdobné mísy a vázy
*      svítidla
*      talíře
*      vitráže do oken a dveří
*      umělecké plastiky na stěny
*      šperky
kleštičky a kamínky

Vlastnoruční výroba šperků

Pokud byste si i vy chtěli vytvořit své spékané skleněné šperky a další drobné skleněné předměty, je možné si je vyrábět velice snadno i doma. K tomu je potřeba malé fusingové pícky, která se vkládá do mikrovlnné trouby. Mimo již zmíněnou zapékací pícku budete potřebovat pro výrobu spékaného skla ještě tyto pomůcky:
ü  Fusingovou pícku– je to kulatá forma o průměru sedmnáct centimetrů.
ü  Žáruvzdorné rukavice– jsou potřeba pro práci s píckou.  
ü  Diamantový řezák na sklo– je potřeba pro práci se sklem.
ü  Kleště na lámání skla.
ü  Mozaikové kleště na sklo.
ü  Brusku na sklo.
ü  Fázový papír.
ü  Fusingová sklíčka.
Jako fusingová sklíčka se dají používat různé soupravy plochých barevných sklíček. Z nejpoužívanějších jsou to především:
*      Barevné sklo, které je průhledné, anebo neprůhledné.
*      Transparentní floatingové sklo.
*      Iridující sklo, které je barevné a vytváří metalický lesk.

Publikováno v Nezařazené