Zdraví našich dětí: Co vše můžeme udělat a co naopak neovlivníme?


Z našeho dětství

Nevím, jestli jste to ve vaší rodině měli také tak, ale já když jsem byla malá a stal se mi nějaký úraz, dostala jsem od babičky bolestné. Buď to byla nějaká malá hračka, nebo něco dobrého na zub. A vždycky mi říkala: „Tady máš bolestné, aby Tě to už tolik nebolelo.“ Bolelo to sice stejně jako předtím, ale díky hračce či dobrotě jsem na to chvíli zapomněla. Svůj úkol tedy bolestné splnilo.

chlapec_v_kaluži

Pokud už máte vlastní děti, možná něco podobného také praktikujete. Protože co si budeme povídat, ale pohled na nemocné dítě je jeden z nejhorších. Jak u dětí takovým situacím předcházet?

Očkování vs. nemoc

Některým nemocem bohužel předcházet nemůžeme, nebo jen velmi těžko. Když dostane náš potomek kašel či rýmu, možná jsme ho málo oblékli, ale stejně tak na něj mohl někdo kýchnout. Ne všemu se můžeme ubránit. Pravdou je, že můžeme děti odmala otužovat, což bude pro jejich imunitu ohromně výhodné. Imunitu můžete podporovat i přírodními vitamíny. A závažnějším nemocem lze v současné době předcházet díky očkování. Na druhou stranu každé očkování nese s sebou i určitá rizika. Vždy je na uvážení rodičů, jestli vůbec a popřípadě kdy svého potomka nechají očkovat. Ale pozor, bez určitých očkování nebude možné dát vaše dítko do mateřské školy či jiné dětské skupiny.

Ach ty úrazy

Uhlídat někdy malé dítě je nadlidský výkon. Obzvláště v době, kdy se začne pohybovat. Nejprve leze po bytě a opravdu ještě nechápe, že nemůže tahat za květinu, která na něj může spadnout, nebo že kraj gauče není vhodným místem pro hry. Když začne chodit, už si v klidu neposedíte u kávy, protože jste neustále ve střehu, kde dítko je, a kam může spadnout.

úrazy_při_sportu

Ve chvíli, kdy začne jezdit na odrážecím kole, už budete potřebovat lepší fyzickou kondici, abyste dítě stihli doběhnout. Další odřeniny a boule přijdou s nástupem do školky a časem do školy. Obzvláště hodiny tělesné výchovy bývají riskantnější. Každopádně nemůžete vše uhlídat. Nepovedlo se to ještě žádnému rodiči na světě