Zlatý nápoj z kurkumy

Jednou ze superpotravin je i – pro někoho málo známá – kurkuma Nakliceno.cz. V poslední době ale získává stále na větší popularitě. I ti, kdo ji neznají, se s ní velmi často setkávají, aniž by věděli, že ji konzumují. Má výtečné zabarvovací účinky, proto se v potravinářství využívá i jako přírodní čisté barvivo. Naleznete ji například v plnotučné hořčici nebo se jí přibarvují houskové kynuté knedlíky, aby byly oku líbivější. I dítka ji konzumují v jogurtech, kam se také přidává. Má sice označení E 100 (správně kurkumin), z čehož vyplývá, že ne všechna „éčka“ jsou zdraví škodlivá. Toto „éčko“ je skutečně přírodního původu a ničím chemicky neupravované. Jen pro upřesnění – barvící schopnost má kurkumin, což je izolované barvivo ze samotné kurkumy.

kurkuma kořen

Lidově se jí také někdy říká indický šafrán anebo indický zázvor a běžně je v obchodech k dostání rozemletá na prášek uzavřená v neprodyšných sáčcích. V poslední době ji lze koupit i jako celé koření v oddělení zeleniny. Její kořeny vypadají jako silnější delší „ocásky“. Ne nadarmo roste jako kurkumovník dlouhý.

kurkuma koření

Výtečně chutná v nápoji, který je znám pod názvem „zlaté mléko“. Je to velmi lahodný nápoj, který nám dodá potřebné živiny, zahřeje a ještě si pochutnáme. Namícháte ho z rostlinného mléka (mandlové, sójové, kokosové), přidáte kurkumu, nastrouhaný zázvor, kardamom. Doporučuje se popíjet ho ve večerních hodinách. Je vhodné si ho připravit, pokud toužíme po relaxaci a pohodě. Přinese nám žádaný klid a třeba naše vzpomínky zavede do míst, o kterých sníme, jen jsme se k nim nemohli myšlenkově „propracovat“. Nechte zlatý nápoj působit a zavede vás třeba do zlatých časů …. Tento elixír pohody je skvělý pro duševní vyrovnanost a psychickou odolnost.

Náš tip: Pro vyšší vstřebatelnost kurkuminoidů je dobré zatočit nad „zlatým pitím“ párkrát mlýnkem na koření, kde se ukrývá pepř. Znásobíte tím jeho účinky mnohonásobně.