Daně a investice

Nezkušený investor si jistě na začátku své určitě dlouhé a úspěšné investorské kariéry jenom sní o svých nabytých statcích a všech těch miliónech, které vytříská z těch svých pasiv a z p2p půjček a kdo ví čeho všeho. Ale pak přijde konec účetního roku a na pana investora klekne milá paní z finančního úřadu, že kde je daň z příjmu u všech těch miliónů, které si tak pěkně nastřádal (teda jestli si je vůbec nastřádal, ale dejme tomu, že je to fakt úspěšný investor)
vysledek v kroužku 

1)      Zákonná úprava

Zákon o daních z příjmu hned na několik místech stanovuje, co se všechno daní a co ne. Samozřejmě, laik si ze všech těch pojmů a dojmů jenom zakroutí leda tak krkem a ještě se mu bude točit hlava týden, ale pokud se do zákona alespoň na chvíli začtete a dostanete se až přes všechny ty odstavce k paragrafům 6-10, zjistíte, že ani ty vaše investice nejsou jen tak a stát za ně požaduje daně. Někdy je to jednodušší, někdy složitější.
 

2)      Investuji do p2p

Takových lidí přibývá a vůbec si neuvědomují, že musí také danit. Všechny tyto transakce, alespoň dle své obecné povahy, spadají právě pod § 10 zákona o daních z příjmů, kde na ně doléhá 15% daň, ale nebojte se, zákonodárce na vás všechny myslel a nenechá vás v pasti. Pokud nejste až tak šikovní a výnos nepřesáhne investovanou částku, můžete si to klidně nechat. (ach ta dobrota)
 

3)      Investuji do akcií a divident

Další nejčastější tu jsou akcie a dividenda – tady je stejná daň, jako u předchozího bodu, AVŠAK je tu trošku jiný limit a to je do 30 000kč – to znamená, že pokud nepřesáhnete tuhle částku a vaše investice jsou více méně žabí skoky, můžete si těch 15 % také nechat, ale běda!
 daňové úniky
Závěrem bych rád poukázal na to, že vůbec investice podléhají 15 % procentům, a i když se limity občas mění, je dobré, pokud do toho jdete vážně, kontaktovat svého daňového poradce. Ten vám s tím jistě pomůže, za úplatu samozřejmě.

Publikováno v Nezařazené