Jak vznikly rozlučky se svobodou?

Rozlučka se svobodou je oslava ženicha či nevěsty a jejich posledních dní svobodného života před svatbou. Většinou se jedná o večírek plný zábavy, který pořádají nejbližší přátelé a který může mít nejrůznější podobu. Tato dlouholetá tradice je rozšířená po celém světě, v Americe je známá pod názvem bachelor a bachelorette party, v Anglii ji označují jako stag a hen party.
hostina novomanželů
V amerických filmech vidíme často loučení se svobodou jako divoké večírky plné alkoholu, tance a striptérek trvající až do rána. Ne všechny páry však chtějí oslavit svůj vstup do manželství tímto způsobem a zvolí poklidnější prožití posledních dní či hodin před sňatkem.
Nemusí se jednat o jednodenní záležitost, v dnešní době jsou v kurzu i víkendové akce. U žen patří mezi populární wellness pobyty, výlety do zahraničí nebo food festivaly a ochutnávky vín.
Pánové upřednostňují spíše dobrodružnější způsoby trávení času, jako například adrenalinové sporty, projížďku luxusním vozem, exkurzi do pivovaru nebo výpravu do hor.
Zkrátka každý si může vybrat dle svých preferencí, protože možností je mnoho. Mnoho svatebních agentur dnes zahrnuje mezi své služby uspořádání takového večírku na míru včetně programu a doplňků. Nastávající nevěsta či ženich a jejich “tým“ se mohou obléknout do nejrůznějších vtipných triček a ozdobit se legračními doplňky.
Ale odkud se tato tradice vzala a kde přesně má své kořeny? Historie je starší, než byste možná čekali.
 muži na svatbě

Původ rozlučky se svobodou

 
Jako mnoho dalších věcí, myšlenka loučení se se svobodou pochází ze starověkého Řecka, ze Sparty. Udává se, že počátek tradice loučení se svobodou je už v 5. století př. n. l., kdy spartští vojáci prý uspořádali večeři zahrnující gratulace a přípitky na počest svého přítele, který se loučil s posledními dny bezstarostného života a zároveň přísahal, že bude stále oddaný svým druhům.
Od té doby se mnoho změnilo a dnes už oslavy svobody před svatbou vypadají jinak. Známé jsou i případy, kdy se rozlučka se svobodou zvrhla natolik, že potom k žádné svatbě vůbec nedošlo. Takže nevěsty a ženichové, užívejte si poslední chvilky před svatbu naplno, ale pamatujte si, že nic se nemá přehánět.

Publikováno v Nezařazené