Moje dítě je nej…!

Je samozřejmostí, že snad každá máma chce, aby její dítě bylo to nejlepší, a snaží se pro to udělat maximum. Mnohdy děti chválí za výkon, který by si to ani nezasloužil. Mnohdy také chválí příliš. Je to ale správné? Na jednu stranu dítěti příliš zvedáte sebevědomí, což v jeho budoucím životě může znamenat, že se bude povyšovat například nad svými spolužáky ve škole. Na druhou stranu, pokud dítěti lžete a chválíte jej i za to, co není příliš dobré, jednou bude moc zklamané, až se dozví pravdu.
Už od útlého věku bychom měli děti chválit, pokud si to opravdu zaslouží, ale zároveň je musíme umět i zkritizovat.
dívka předškolního věku
Samozřejmě se to odvíjí podle věku:
·         Pokud dítě ve dvou letech chytne poprvé tužku a načmárá čáru, určitě budeme nadšení.
·         Pokud ale sedmileté dítě, které by už mělo nakreslit i hezký obrázek, namaluje tu samou čáru a vy jej budete chválit, jak to má krásné, už mu přece lžete a dáváte falešnou naději, že umí nádherně malovat. Nebylo by lepší, kdybyste mu přímo řekli, že nevíte, co tím obrázkem chtělo vyjádřit a ukázali mu, jak to příště může udělat lépe?
Děti jsou velice učenlivé a z Vaší strany je důležité je správně motivovat k lepšímu výkonu.Malé dítě samo nepozná, zda určitou činnost udělalo správně nebo ne. A netýká se to pouze kreslení, týká se to všech věcí, které se dítě učí vykonávat.

Samozřejmě není ani vhodné bezcitně kritizovat, protože tím byste ho mohli od dané činnosti odradit úplně. I u starších dětí je důležité s nimi upřímně komunikovat o tom, co je baví, a zda na to mají talent. Všichni chceme, aby naše děti byly v něčem dobré, chceme je podporovat, aby dělaly to, co je baví, a aby byly neustále lepší a lepší. Ale pokud chce naše dítě zpívat a my jasně slyšíme, že má naprostý hudební hluch, nebo pokud chce náš syn hrát fotbal a my vidíme, že se i po několika trénincích prostě netrefí do balónu, měli bychom mu to jemně a šetrně vysvětlit a hledat s ním jiný koníček, který by pro něj mohl být vhodný, a na který by mohl mít opravdový talent.
dětia učení
Je důležité se dětem věnovat a zajímat se o jejich koníčky, vést je k nějaké smysluplné činnosti. Velice důležitá je komunikace, která by měla být především pravdivá. Do budoucna tak našim dětem ušetříme někdy i příliš velké zklamání ze zjištění pravdy, že to, o co se snažily, nebylo tak dobré, jak jste jim v průběhu celého dětství nalhávali.

Publikováno v Nezařazené